A karácsony ünnepe világszerte különböző formákban jelenik meg, de mindkét változata, akár az ortodox, akár a hagyományos (nyugati) karácsony, a keresztény vallási hagyományokhoz kötődik. Míg az alapvető célja mindkettőnek Jézus Krisztus születésének megünneplése, a két ünnep között jelentős különbségek vannak időzítésben, szokásokban és vallási gyakorlatokban. Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk az ortodox és a hagyományos karácsony közötti főbb különbségeket, valamint néhány hasonlóságot is.
1. Az ünnep időzítése
A legszembetűnőbb különbség az ortodox és a hagyományos karácsony között az, hogy mikor ünneplik.
- Hagyományos karácsony: A legtöbb nyugati keresztény közösség december 25-én ünnepli Jézus születését, ez a katolikus, protestáns és néhány reformált egyház gyakorlatában is megszokott dátum. Az adventi időszakot december 1-től számítják, ami a várakozás időszaka.
- Ortodox karácsony: Az ortodox egyházak nagy része a Julianus-naptárt követi, ezért január 7-én ünneplik a karácsonyt. Néhány országban, például Oroszországban, Szerbiában és Görögországban is január elején tartják meg az ünnepet. Az ortodox hívek számára a karácsonyt megelőzi egy szigorú böjti időszak, amely általában november 15-től december 24-ig tart.
2. Vallási szertartások és böjt
- Hagyományos karácsony: A nyugati keresztény hagyományokban a karácsonyt a szentmise, az éjféli mise vagy a karácsonyi istentisztelet köré szervezik. A katolikus templomokban a betlehemes játékok és a karácsonyi énekek is fontos részét képezik az ünnepnek. A nyugati kereszténységben nincsen hosszú előzetes böjt, bár sokan adventben tartanak visszafogottságot, főleg a hívők.
- Ortodox karácsony: Az ortodox hagyományokban a böjtnek nagy szerepe van, amely a karácsony előtt 40 nappal kezdődik. Ez a böjt az adventi böjt, és szigorú vegetáriánus étrendet ír elő, a húsevés, a tejtermékek, sőt egyes napokon az olaj és a bor fogyasztása is tilos. A böjt vége a karácsonyi vigília, amelyet egy hosszú és ünnepélyes istentisztelet követ, és január 7-én ér véget a karácsonyi liturgia.
3. Ünnepi szokások és hagyományok
- Hagyományos karácsony: A nyugati országokban a karácsonyi ünneplés középpontjában a családi összejövetelek, ajándékozás és a karácsonyfa állítása áll. Az ajándékozás többnyire december 24-én, szenteste vagy december 25-én reggel történik, amikor a családtagok összegyűlnek a karácsonyfa körül. A karácsonyi ételek közé tartoznak a pulyka, sonka és különféle sütemények, például a mézeskalács.
- Ortodox karácsony: Az ortodox karácsonyi szokások országról országra változnak, de a vallási szertartások és az aszkétikus hagyományok központi szerepet játszanak. Az ajándékozás nem mindig történik meg karácsonykor, egyes helyeken Vízkereszt (január 6.) alkalmával vagy az újévkor van szokásban. Az ortodox országokban gyakran nem állítanak karácsonyfát, és az ünnepi ételek is különböznek: például Oroszországban a kásás ételek, mint a "kutya", Görögországban pedig a különféle kenyérféleségek, mint a "christopsomo", a jellemzők.
4. A karácsony üzenete és lényege
Annak ellenére, hogy az ortodox és a hagyományos karácsony közötti különbségek jelentősek lehetnek, a lényege mindkét esetben ugyanaz: Jézus Krisztus születésének ünnepe, a megváltás és a szeretet hirdetése. Mindkét karácsony fontos része a közösség és a család szerepe, valamint az adakozás és a segítségnyújtás mások számára.
Összegzés
Az ortodox és a hagyományos karácsony eltérő időpontokban és hagyományokkal ünneplik ugyanazt az eseményt. Míg az egyik inkább a Julianus-naptárhoz igazodik, addig a másik a Gergely-naptárt követi. Mindkét ünnep mélyen vallásos, de a családi hagyományok, az ünnepi szokások, és az ételek országonként különbözőek lehetnek. Azonban az ünnep lényege, a béke és szeretet üzenete, egyetemes marad.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.